Protetyka
Protetyka stomatologiczna – przywróć funkcję i estetykę swojego uśmiechu
Protetyka stomatologiczna to dziedzina stomatologii zajmująca się odbudową brakujących zębów lub dużych ich fragmentów oraz poprawą funkcji i estetyki uzębienia. Dzięki nowoczesnym metodom pacjenci mogą cieszyć się pięknym, naturalnym uśmiechem i komfortem w codziennym życiu.
Dlaczego protetyka jest taka ważna?
Braki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny – mogą one prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych:
Zaburzenia zgryzu – Przesuwanie się sąsiednich zębów w kierunku luki, co może powodować problemy z żuciem i wymową.
Zanik kości szczęki i żuchwy – W miejscu brakującego zęba kość stopniowo zanika, co może prowadzić do zmian rysów twarzy.
Problemy trawienne – Nieprawidłowe żucie pokarmów może negatywnie wpływać na układ pokarmowy.
Obciążenie pozostałych zębów – Brak nawet jednego zęba powoduje większy nacisk na pozostałe, co może prowadzić do ich szybszego ścierania i osłabienia.
Rodzaje uzupełnień protetycznych
Protezy ruchome – Można je wyjmować i czyścić, stosowane w przypadku rozległych braków zębowych. Wyróżniamy:
- Protezy akrylowe – Przystępne cenowo, stosowane w przypadku całkowitego lub częściowego bezzębia.
- Protezy szkieletowe – Bardziej komfortowe, mocowane na metalowej konstrukcji, pozwalają na lepsze dopasowanie
Stałe uzupełnienia protetyczne – Trwałe rozwiązania, które na stałe zastępują utracone zęby:
- Korony protetyczne – Odbudowują zniszczone zęby, wzmacniając ich strukturę.
- Mosty protetyczne – Uzupełniają braki zębowe, wykorzystując sąsiednie zdrowe zęby jako filary
- Implanty zębowe – Najnowocześniejsze rozwiązanie, zastępujące zarówno korzeń, jak i koronę zęba.
Rozszerzone informacje o uzupełnieniach znajdziecie Państwo poniżej na tej stronie
Jakie są korzyści z leczenia protetycznego
Przywrócenie funkcji żucia – Możesz jeść ulubione potrawy bez dyskomfortu.
Naturalny wygląd uśmiechu – Nowoczesne protezy i korony doskonale imitują naturalne zęby.
Zdrowie jamy ustnej – Odbudowa brakujących zębów zapobiega dalszym problemom zdrowotnym.
Lepsza jakość życia – Pewność siebie i wygoda w codziennych sytuacjach.
Umów się na konsultację
Każdy pacjent jest inny, dlatego dobór odpowiedniego rozwiązania protetycznego wymaga indywidualnego podejścia. Zapraszamy na wizytę, podczas której doradzimy najlepszą metodę odbudowy Twojego uśmiechu.
Twój zdrowy i piękny uśmiech jest w dobrych rękach! 🦷
Protezy ruchome
Protezy akrylowe
To najprostsze uzupełnienia ruchome, wykonuje się je w wersji częściowej (klamry doginane z drutu dentystycznego) i całkowite w zależności od zapotrzebowania. Są one w całości wykonane z akrylu, który imituje zarówno kolor i budowę dziąseł, jak i zęby pacjenta. Wykonuje się je pacjentom z bezzębiem, gdy już nic innego (za wyjątkiem implantów) nie można zaproponować. Protezy akrylowe to ekonomiczna wersja uzupełnień protetycznych.
Przeciwwskazaniem do wykonania protez akrylowych jest alergia na monomer resztkowy stanowiący składnik akrylu. Dla tego typu pacjentów jest cała gama protez o właściwościach antyalergicznych. Są to protezy elastyczne wykonane z nieakrylowych materiałów.

Protezy szkieletowe
Jedną z podstawowych opcji w przypadku utraty częściowego uzębienia są protezy szkieletowe wykonane na podbudowie metalowej, tzw szkieletowej. Jest to proteza opierająca się zarówno na zachowanych zębach pacjenta jak i na wyrostkach zębowych, śluzówkach. Dzięki klamrom i cierniom stabilnie utrzymują się w jamie ustnej pacjenta. Przez zastosowanie lanej konstrukcji metalowej można znacznie ograniczyć rozległość uzupełnienia protetycznego, dzięki czemu pacjenci bardzo szybko je akceptują. Protezy szkieletowe są bardzo stabilne.
Protezy szkieletowe mogą też stanowić część konstrukcji odbudów z zatrzaskami i zasuwami. W takim wypadku mówimy o pracach kombinowanych. Bezklamrowe.
Nie zaleca się ich jednak pacjentom uczulonym na składowe stopu dentystycznego, oraz takim, których układ zachowanych zębów wymuszałby zastosowanie klamry na zębach przednich.

Protezy elastyczne
Stanowią one alternatywę dla protez akrylowych. Protezy elastyczne polecane są zarówno w przypadku częściowych braków, jak niektóre z tych materiały do całkowitego bezzębia. Tworzy się je z elastycznych materiałów takich jak nylon, acetal, acron, FJP, dentaflex. Są przy tym odporne na złamania (za wyjątkiem acronu) i uszkodzenia. Pacjenci noszący protezy elastyczne cieszą się ich lekkością, przekładającą się na wygodę użytkowania.
Wadą jednak jest to, że do większości materiałów elastycznych nie można dostawiać dodatkowych elementów, czyli są na dany, aktualny układ braków oraz dużą chłonność wszelkich nalotów z kawy, herbaty, czy nikotyny.
Do zalet protez elastycznych można zaliczyć wysoką estetykę, którą osiągnięto przez brak widocznych klamer i możliwość dopasowania kolorystycznego do naturalnego uzębienia pacjenta. Dodatkowo wykluczenie metalowych klamer eliminuje metaliczny posmak w ustach, który może towarzyszy protezom szkieletowym.
W naszym gabinecie wykonujemy zarówno protezy nylonowe (dentiflex), acronowe, acetalowe i z FJP
Protezy acronowe
Stosujemy je w przypadku częściowych braków w uzębieniu. Poza tym, protezy acronowe posiadają te same cechy, co te wykonane z nylonu lub acetalu. Dodatkowo są półprzezroczyste o lekko różowym zabarwieniu, co czyni je niemal niewidocznymi w ustach. Wyróżnia je też mniejsza chłonność w porównaniu do protez elastycznych, co redukuje zagrożenie rozwoju grzybów i bakterii na protezie oraz w jej okolicach. To bezpieczne i wygodne protezy o właściwościach antyalergicznych. Wadą protez acronowych jest ich łamliwość (jako jedynych z rodzaju protez elastycznych)
Protezy z F.J.P., Dentiflexu
Alternatywą dla acetalowych czy też protez acronowych są uzupełnienia wykonane z F.J.P. i Dentiflexu. Materiały te jest idealny dla osób uczulonych na monomer resztkowy, ponadto protezy z F.J.P. polecane są pacjentom, którzy mają tendencję do łamania protez, gdyż materiały te są niełamliwe.
Protezy acetalowe
Uzupełnienia te są alternatywa dla protez szkieletowych. Dzięki zwiększonej twardości materiału możemy zastosować podobnie jak w protezach szkieletowych podparcia na zębach, dzięki czemu protezy te mogą być protezami nieosiadającymi. Acetal ma w swej ofercie bogatą kolorystykę, co można wykorzystać stosując materiał w zbliżony do koloru zębów pacjenta. Dzięki czemu klamry na zębach mniej rzucają się w oczy niż klamry metalowe.
Przeciwwskazaniem do zastosowania uzupełnień elastycznych jest zła higiena pacjenta. Protezy te poprzez swoją elastyczność są wykonane z mniej jednorodnych materiałów niż akryl, w skutek czego posiadają większą chłonność. Nie zaleca się też tych protez dla miłośników mocnej herbaty, kawy czy też palaczy.

Protezy stałe
Pod tym pojęciem w technice dentystycznej rozumie się cały szereg uzupełnień protetycznych cementowanych na zniszczonych zębach pacjenta w celu ich odbudowy i uzupełnienia braków. Poniżej przedstawimy podstawowe rodzaje, funkcje i materiały